Czy potrzebujesz SEO?

SEO (często rozumiane jako pozycjonowanie) to popularna usługa obiecująca zwiększenie ruchu na stronie, a co za tym idzie – ilość Klientów którzy coś od nas kupią. Oferty zwykle proponują kilkudziesięcio a nawet kilkuset procentowe zwiększenie ruchu, oczywiście poparte przykładami wcześniejszych klientów. Czy jest w tym jakiś haczyk?

Co daje usługa SEO

W ramach tej usługi firmy oferują jednorazowe lub okresowe prace nad technicznym aspektem SEO. Oprócz tego wykonują całe spektrum działań prowadzących do pozycjonowania naszej witryny w wynikach wyszukiwarki Google. To ma prowadzić do zwiększenia odwiedzin naszej strony przez Klientów w ramach wejść przez organiczne wyniki wyszukiwania (w odróżnieniu do sponsorowanych). To oczywiście wpłynie na zwiększenie dochodów naszej firmy. Przez to wykupienie usługi SEO wydaje się świetną inwestycją w nasz biznes (tak jak np. wykupienie reklam).

Podsumowując, usługa SEO ma zapewnić nam stały dopływ Klientów w długim okresie czasu. Ale czy zawsze tak jest?

Haczyki w usługach SEO

Usługa SEO od naszej strony (klienta) wygląda podobnie jak zakup reklam – płacimy abonament i na naszą witrynę trafia więcej Klientów. Jest jednak kilka haczyków i niejasności na których, mówiąc kolokwialnie, możemy się przejechać i zamiast zyskać będziemy dokładać do interesu. Dlatego warto przejrzeć umowę SEO i poznać jej założenia.

Przykładowo, częścią usługi zwykle jest wykonanie poprawek w kodzie naszej strony (tzw. optymalizacje). Mogą to być poprawki błędów, semantyki a nawet poprawa wyglądu oraz wygody Użytkownika w obsłudze strony (określane jako poprawki UX/UI). To niesie trwałą wartość dla strony lub sklepu i stanowi bazę do dalszych działań SEO. Dalsze działania to wdrażanie sprawdzonych taktyk które podniosą wartość strony w wyszukiwarce. Zwykle jest to zadbanie o unikatowe treści na stronie (lub treści w ogóle) oraz budowanie jej reputacji. Te działania już nie gwarantują żadnych wyników i są rozłożone w czasie. Natomiast osiągnięte wyniki nie są stałe i łatwo je stracić kosztem konkurencji.

Płacimy za możliwość a nie za efekt

Zróbmy porównanie do reklamy internetowej. Zasada działania jest prosta – wybieramy interesującą nas grupę odbiorców, np. wględem obszaru zamieszkania, zainteresowań (Facebook) czy wyszukiwanych fraz (Google). Następnie płacimy za pewną wykonaną akcję – faktyczne wejście na stronę czy wypełnienie formularza kontaktowego. Choć jeszcze nic nie sprzedaliśmy, jest to wartościowy efekt (np. zdobycie kontaktu do potencjalnego Klienta). Łatwo obliczyć koszt takiego efektu, przy czym ten koszt jest powtarzalny.

W przypadku SEO (pozycjonowania) tak naprawdę nie mamy gwarancji że ktokolwiek wejdzie na naszą stronę. Dlaczego? Po pierwsze, nikt nie może zagwarantować wysokiego miejsca w wynikach wyszukiwania. Po drugie, samo wysokie miejsce również nie daje pewności że Klient wybierze naszą stronę. To znaczy że nikt nie może nam zagwarantować nowych Klientów. Jedyne co może zrobić to stworzyć możliwość ich zdobycia. Zapewnienia o zwiększeniu liczby Klientów o 50%, 100% czy 200% nie mają zwykle najmniejszego pokrycia. Trudno zatem przewidzieć koszt każdego nowego Klienta a więc i opłacalność inwestycji.

Efekt wyrażony w procentach

Jeśli ktoś oferuje (obiecuje) nam efekt, zwykle zrobi to przy pomocy wartości procentowych. Zamiast „Zdobędziemy dla Ciebie od 10 do 50 klientów miesięcznie” znajdziesz zwrot „Wzrost liczby klientów nawet o 200% w ciągu 3 miesięcy”.

Haczyk polega na tym, że jeśli Twój biznes jest nowy w internecie i/lub nie ma zbyt wielu klientów to ich pomnożenie przez 200% a nawet 1000% nie zwróci Ci inwestycji w SEO. Zakładając oczywiście że firma dotrzyma umowy, a jak wiemy, pojawia się tam zwrot „nawet o” który zwalnia z tej obietnicy. Innymi słowy, zwiększenie liczby klientów z 2 do 4 nie przyniesie wielkiego zysku. Natomiast warunki umowy zostaną spełnione i będzie trzeba opłacić taką usługę.

Na efekty trzeba długo czekać

Rozwiązania oferowane w tego typu usługach zwykle mają dużo wspólnego z budowaniem marki. To znaczy że czerpią korzyści ze zdarzeń które wydarzyły się w przeszłości i które wystarczy potem podtrzymywać (w tym wypadku przed wyszukiwarką Google). Zwiększenie liczby Klientów w końcu nastąpi – na to liczy każdy przedsiębiorca – ale kiedy to się stanie? Jutro? Za miesiąc? Pół roku? W przypadku SEO należy brać pod uwagę właśnie takie okresy jak kilka miesięcy i więcej (a płacimy za każdy miesiąc, niezależnie od efektów).

Efekty nie są stałe

Ze względu na specyfikę działania wyszukiwarek, raz zdobyta pozycja w wynikach nie jest stała. Nawet zakładając że zajmujemy jakąś niszę i nie mamy konkurencji. Wyszukiwarki cały czas szukają sposobów by dostarczać lepszych wyników. To oznacza, że wyszukiwarki regularnie wprowadzają wiele zmian np. w algorytmach obliczania reputacji strony. Ten fakt rodzi trzy niebezpieczeństwa:

  1. Raz wypracowana pozycja będzie się zmieniać i budżet może być pochłaniany na „walkę” o jeden z wielu celów,
  2. Zmiana usługodawcy SEO może spowodować utratę osiągnięć poprzedniej firmy,
  3. Rozwiązanie umowy z firmą SEO może wpłynąć na spadek pozycji, jeśli taka firma aktywnie korzysta ze sposobów na krótkotrwałe podniesienie pozycji (a wraz z rozwiązaniem umowy wycofa swoje działania).

Zmiany wprowadzane przez wyszukiwarki mogą mieć wpływ na część lub całość Twojej witryny. Zawsze należy być gotowym na taką ewentualność i równolegle z SEO używać innych strategii marketingowych.

Możemy pogorszyć swoje SEO

Po pierwsze, zmiany wprowadzone przez taką firmę mogą przynieść niezamierzony, negatywny wpływ na pozycje w wyszukiwarce. Nikt do końca nie jest pewny jak wyszukiwarka ustala pozycję w wynikach wyszukiwania i czasem mała zmiana na naszej stronie może mieć efekt odwrotny od zamierzonego. Takie firmy dysponują doświadczeniem i sprawdzonymi strategiami ale nie są to „totalne pewniaki” i ze względu na naturę pozycjonowania, zawsze jest wiele niewiadomych i działań po omacku lub na chybił-trafił.

Po drugie – uczciwość firmy SEO. Tutaj pojawia się wiele możliwości które pozwalają na zyskanie wysokich pozycji i wykazanie się dobrymi wynikami. Jednak takie metody są równocześnie bardzo ryzykowne (w moim wcześniejszym artykule przeczytasz o dobrym i złym SEO) – jak to zwykle bywa z „drogą na skróty”. Sama firma Google jest świadoma niebezpieczeństw które niesie nieuczciwe SEO. Dlatego jeśli zamierzasz zdecydować się na tego typu usługi, warto zapoznać się również z ich oficjalnym przewodnikiem w tym temacie, m.in. jak wybrać firmę SEO. Polecam również użyć wrodzonego instynktu przedsiębiorcy 😉

Stosowanie przez firmę SEO nieuczciwych praktyk może dodatkowo zakończyć się nałożeniem kary ze strony wyszukiwarki co jest jednoznaczne z ograniczeniem lub całkowitym usunięciem naszej strony z wyników wyszukiwania.

Zatem czy warto kupić usługę SEO?

To czy Twój biznes potrzebuje usług SEO możesz przekalkulować sobie sam, wspierając się poniższymi podpowiedziami:

  1. Jeśli dopiero rozpoczynasz prowadzenie biznesu i nie dysponujesz dużym budżetem na start – zapewne nie jest to teraz kluczowe dla Twojej firmy i powinieneś skupić się np. na rozwoju produktów i badaniu Klientów,
  2. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na długoterminową inwestycję – możliwe że powinieneś skierować swój wzrok na inne strategie marketingowe przynoszące natychmiastowy efekt, np. reklamy w mediach społecznościowych,
  3. Jeśli masz stabilną bazę Klientów, wykorzystujesz już inne strategie marketingowe i szukasz metod maksymalizacji dochodów oraz umocnienia marki na rynku – SEO będzie dobrym wyborem,
  4. Jeśli cierpisz na chwilowy brak Klientów i potrzebujesz szybkich efektów – wybierz usługi np. prowadzenia kampanii PPC zamiast SEO.

Podsumowując – SEO to długotrwały proces. Generuje koszty od początku umowy a na efekty trzeba trochę poczekać. Zależnie od tego w jakiej skali operuje Twój biznes, SEO może dostarczyć świetnych wyników lub żadnych. Im większa marka – tym wyniki będą lepsze (efekt skali). Im produkt bardziej niszowy, tym łatwiej osiągniesz efekty. Im mniej – ze względu na ogromną konkurencję – efektów może nie być, będą niezadowalające lub niestałe.

To jest artykuł z mini-serii „Tajemnicze SEO”. Zapraszam do przeczytania pozostałych części:

  1. Co to jest SEO? – zobacz na czym polega usługa SEO,
  2. Czy potrzebujesz SEO? (właśnie czytasz),
  3. SEO: Zrób to sam – dowiedz się jak dbać o SEO we własnym zakresie.