Teraz wszystko jest „w chmurze” (ang. cloud). Ale co to właściwie jest? Jakaś kosmiczna technologia? Chmura satelitów sunących po niebie nad naszymi głowami? Sprawa wcale nie jest tak skomplikowana.
Chmura to ekosystem
Pojęcie „chmury” jest dosyć abstrakcyjne. Tym słowem nie określa się konkretnego urządzenia czy jednej technologii. Chmura to zespół rozproszonych po świecie serwerów, połączonych siecią (np. sieć Internet) w jeden ekosystem. Dzięki temu wygodniej jest nimi zarządzać oraz udostępniać jej zasoby. Użytkownik korzystający z chmury, np. z arkusza kalkulacyjnego w przeglądarce, nie musi być świadomy gdzie jest zainstalowane to oprogramowanie, jakiego sprzętu wymaga do działania ani gdzie i jak przechowywane są dane – od jego strony ważne jest tylko to, by mieć dostęp do sieci, nie ważne na jakim urządzeniu.
Chmura to wygoda
Jeden użytkownik nie zauważy różnicy między korzystaniem ze „zwykłego” serwera a używaniem chmury (zespołu serwerów). Tysiąc użytkowników już tak – chmura jest bardziej elastyczna jeśli chodzi o wydajność. Można dokładniej wydzielać wyspecjalizowane zasoby, takie jak pojemność dysków, wielkość pamięci czy moc obliczeniową.
Skoro można dokładniej wydzielać zasoby, można też oferować klientom inne, bardziej elastyczne produkty niż do tej pory. To oznacza, że nie trzeba kupować bardzo wydajnego serwera który obsłuży dużą ilość klientów w dzień a w nocy będzie stał bezczynny. Dzięki temu kupując oferty typu Cloud (np. Cloud VPS) lub korzystając z takich usług jak Google Cloud Platform, Amazon Web Services czy Microsoft Azure możemy płacić za faktycznie zużyte zasoby a nasze aplikacje (np. sklep) mogą być bardziej wydajne właśnie wtedy, kiedy trzeba. Dlatego chmura jest wygodnym rozwiązaniem zarówno dla firm ją tworzących, jak i dla nas, czyli klientów.
Rodzaje chmur
Istnieje wiele typów chmur, jednak zasadniczo można je podzielić na trzy rodzaje: chmurę publiczną, prywatną lub hybrydową. Inne rodzaje to ich wariacje, np. chmura społecznościowa.
- Chmura publiczna – jej zasoby są ogólnodostępne, czyli udostępniane przez sieć Internet,
- Chmura prywatna – z jej zasobów korzysta konkretna organizacja np. w ramach własnej sieci. Zwykle nie ma do niej dostępu bezpośrednio z sieci Internet.
- Chmura hybrydowa – połączenie chmury publicznej oraz prywatnej. Część zasobów znajduje się wewnątrz organizacji a część na zewnątrz.